No dobrze, ale w jaki sposób zapamiętać wszystkie nowe słowa, które poznajecie podczas nauki? Otóż metod jest wiele, a najlepsza to ta, która służy właśnie Wam. Pamiętajcie, że pojęcie „efektywne” jest względne i nie liczy się to, co działa na statystycznego ucznia, ale to, co sprawdza się dla Was.
Jak więc znaleźć tę najskuteczniejszą metodę? Otóż testować i eksperymentować z każdą, która wyda się Wam interesująca. A przed Wami nasza lista sposobów, które mogą okazać się przydatne i efektywne. Zaczynamy!
FISZKI
Jedna z najpopularniejszych metod nauki słówek to fiszki, które można również podzielić pod względem sposobu ich tworzenia.
Istnieje opcja kupienia gotowego pakietu fiszek np. czasowniki poziom B1. Znajdziecie je w każdej większej księgarni lub sklepach internetowych. Fiszki umieszczone są w pudełeczku z przegródkami, gdzie układacie je według zasady „umiem”, „mniej więcej pamiętam” i „zupełnie nie znam”.
Oczywiście nie musicie polegać tylko na gotowych zestawach! Wystarczy kupić puste fiszki lub pociąć zwykłą kartkę papieru i na jednej stornie wypisać słówko, w języku którego się uczycie, a na drugiej jego tłumaczenie (zaawansowanym proponujemy tłumaczenie w języku obcym). Warto, żeby na waszej fiszce, oprócz słówka, znajdował się przykład jego użycia w zdaniu, dzięki czemu łatwiej będzie Wam zapamiętać co ono oznacza.
Tworzenie tradycyjnych fiszek przeniosło się także na poziom wirtualny. Mamy tu na myśli aplikacje do nauki języka np. Quizlet. Jest to ukłon w stronę naszego zabieganego społeczeństwa, ponieważ fiszki są zawsze z Wami i możecie utrwalać naukę w każdej chwili. Ponadto w aplikacji istnieją dotykowe testy, które w ciekawy sposób pomogą Wam utrwalić daną porcje słownictwa. Jako szkoła językowa online zdecydowanie lubimy takie elastyczne i nowoczesne rozwiązania!
MAPY MYŚLI
Nauka słownictwa może być ciekawa, jeśli zastosujecie mapy myśli. Możecie je urozmaicać wedle Waszego uznania.
Na środku strony zapisujemy kategorie np. ubrania i wokół wypisujemy nazwy ubrań w języku, którego się uczymy. Możecie pójść o krok dalej, zastanowić się jaka jest ta „bluzka” i dopisać skojarzenia z nią związane: może niebieska, może wykonana z bawełny, luźna albo dopasowana. W ten sposób o wiele łatwiej będzie Wam zapamiętać dużą porcję słów. Jeśli jesteście wzrokowcami mapa myśli to doskonałe rozwiązanie.
SŁÓWKA W KONTEKŚCIE
Istnieją także amatorzy nauki słówek w kontekście, zaznajamiając się z nowym słowem zapisują je w zdaniu. Doskonałym sposobem na usprawnienie tej metody jest tworzenie zdań bezpośrednio związanych z Wami i Waszym życiem. Dla przykładu weźmy angielskie słówko „moving” oznaczające „wzruszający”, „poruszający”. Może niedawno oglądaliście „Titanica” i stworzycie anglojęzyczne zdanie, według którego „Titanic jest wzruszającym filmem, ponieważ płakałam przy nim jak bóbr.” Dzięki skojarzeniu związanym z Waszymi odczuciami słówko o wiele szybciej zapadnie Wam w pamięć.
ZABAWNE SKOJARZENIA
Oprócz skojarzeń słówek ze swoimi odczuciami czy doświadczeniami, można podejść do nauki z poczuciem humoru. Do słówka, którego chcemy się nauczyć, warto ułożyć śmieszne zdanie. Przy nauce większej ilości słówek, ułożyć krótką historyjkę. Nie od dziś wiadomo, że sytuacje, które budzą emocje (nie tylko smutek, ale też radość), zapamiętujemy najlepiej, dlatego ta metoda ma duże szanse na powodzenie!
Możemy na przykład po angielsku opowiedzieć o krokodylu, który skakał jak kangur, nosił okulary i opowiadał kawały – im barwniejsza i zabawniejsza historia, tym lepiej. Sam proces nauki nie będzie zmorą, a przyjemnym spędzaniem czasu na ćwiczeniu swoich umiejętności językowych oraz swojej wyobraźni.
Dodatkowo, jeśli dane słowo rymuje się z innym słowem, można w takim ułożonym zdaniu zestawić je ze sobą. Rym sam wpadnie do głowy!
OBCE SŁOWO W POLSKIM ZDANIU
Ta metoda jest nieco podobna do poprzedniej, ale w tym wypadku jedynym obcym słowem w zdaniu jest to, którego musicie się nauczyć. Aby zobrazować Wam w jaki sposób korzystać z tej metody posłużymy się przykładem.
Załóżmy, że uczymy się języka niemieckiego, a słówko jakie musimy zapamiętać to „das Geschenk”, czyli prezent. Aby nauka tą metodą miała sens, zdanie musi być dla Was oczywiste, np. „Moja mama ma niedługo urodziny, więc muszę kupić jej das Geschenk”.
Ten sposób nie jest idealny i oczywisty dla każdego, ale warto spróbować i przekonać się czy nie zadziała akurat na Was.
WIELOKROTNE PRZEPISYWANIE
Metoda stara jak świat – jeśli powtórzysz coś kilkadziesiąt razy, to w końcu się nauczysz. Sposób okaże się mało praktyczny i bardzo żmudny, jeśli czeka Was nauka wielu słów. Jednak to doskonała metoda, aby zapamiętać te nieco bardziej problemowe wyrażenia. Jeśli nie możesz zapamiętać jakiegoś słówka, napisz je dwadzieścia razy wraz z tłumaczeniem. Połączenie ręka-mózg sprawi, że kłopotliwe słowo w końcu ulokuje się w Twojej pamięci.
PODPISYWANIE PRZEDMIOTÓW
Być może kojarzycie świąteczną reklamę Allegro, w której starszy pan zaczyna naukę angielskiego, aby porozumieć się ze swoją wnuczką. Senior nakleja samoprzylepne karteczki z danym słowem na wszystko, co go otacza. W ten sposób zapamiętuje jaki angielski odpowiednik ma np. lustro.
Oczywiście ta metoda nie sprawdzi się przy każdej kategorii słów. Niemożliwe jest przyklejenie karteczki na rybkę pływającą w akwarium. Jednak jeśli akurat poznajecie wyposażenie domu, a Waszych domowników nie zdenerwują kolorowe karteczki poprzylepiane na różnych przedmiotach codziennego użytku, to warto spróbować.
SŁÓWKA I OBRAZKI
Oczywiście poprzednią metodę – podpisywanie przedmiotów – możecie nieco zmodyfikować, np. wydrukować obrazki, które podpiszecie zgodnie z tym co przedstawiają. Być może szybciej zapamiętacie, co po hiszpańsku oznacza „el castillo”, obserwując obrazek przestawiający zamek.
Przydatne w nauce słownictwa poprzez obrazki będą słowniki obrazkowe. Na rynku jest ich mnóstwo – dla dzieci i dla dorosłych. Może warto zaopatrzyć się w taki słownik? Kolorowe obrazki mogą pomóc w zapamiętywaniu słówek. To również świetne narzędzie dla zaawansowanych, których interesują nazwy części silnika samochodowego czy szczegółowa budowa kwiatostanu.
LISTY SŁÓW
Nauka z listy słówek jest często odradzana przez nauczycieli językowych, ale być może dla Was okaże się najskuteczniejsza.
Dużym plusem tej metody jest porządek: możliwość ułożenia słów w poszczególne kategorie czy to pod względem części mowy czy konkretnych tematów, co dla niektórych jest bardzo cenne. Jeśli słówka mają rodzajniki można oznaczać je poszczególnymi kolorami albo stawiać kropki przy tych wyrażeniach, do których należy jeszcze wrócić i je utrwalić.
Zaletą tej metody jest także fakt, że nie potrzeba w niej inwencji twórczej. Jeśli jesteście zabiegani wystarczy znaleźć gotowe listy w Internecie. W tym momencie nie tracicie czasu na tworzenia własnych notatek. Aczkolwiek nie od dziś wiemy, że dobre notatki to połowa sukcesu!
Metody, które Wam przedstawiamy nie są innowacyjnymi sposobami nauki słówek, ale na pewno przynoszą efekty. Pamiętajcie, że bez względu na metodę jaką wybierzecie, najważniejsza jest sumienność i systematyczność. Tylko w ten sposób zdołacie się nauczyć nowego języka. I zapewniamy – 5 minut dziennie wystarczy!
Dajcie znać, czy stosowaliście opisane dzisiaj metody i która się u Was sprawdza najlepiej, a my trzymamy za Was kciuki!