Już w poprzednim poście z serii na temat stylów uczenia się, stwierdziliśmy, że nie liczy się „talent” do przyswajania języków obcych, a znalezienie odpowiednich metod. W znalezieniu najodpowiedniejszych dla siebie sposobów na naukę języka obcego pomaga m.in. podział na style uczenia się. Dla przypomnienia – wyróżniamy ich trzy: wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny. Ostatnio omówiliśmy metody nauki języków obcych dla wzrokowców.
Czas na omówienie kolejnego stylu uczenia się, jakim jest styl słuchowy. Słuchowcy – wiemy, że post na bloga nie jest najlepszą formą przekazywania Wam informacji, ale prosimy – zróbcie dla nas wyjątek i przeczytajcie nasze wskazówki! 😉
Posłuchaj, kim jest słuchowiec!
Zacznijmy od podstaw… Słuchowcy to osoby, które przede wszystkim łatwiej zapamiętują informacje ze słuchu niż poprzez wzrok czy ruch. Często lubią nie tylko słuchać, ale też mówić! Potrafią być dobrymi mówcami, a w wieku szkolnym przeszkadzać swoim gadulstwem podczas lekcji. Nie lubią pisać, a zamiast klasycznej książki wybiorą audiobooka.
Ciekawostką jest, że w nauce języka obcego słuchowcom, z większą łatwością niż innym grupom, może przyjść naśladowanie akcentów i intonacji. Pomimo że nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że do nauki języka obcego potrzebny jest talent, to nie da się ukryć – słuchowcy po prostu mają naturalne predyspozycje!
Dyskusje i rozmowy
W nauce języka obcego przez słuchowca bardzo ważną rolę odgrywają konwersacje językowe. Słuchowiec najłatwiej nauczy się nowego słownictwa czy zrozumie zagadnienie gramatyczne poprzez słuchanie nauczyciela/lektora. Następnie nowo poznane zagadnienia może utrwalić przez mówienie.
W tym przypadku idealnie sprawdzi się metoda, którą uczymy w naszej szkole językowej, czyli metoda komunikatywna. Polega ona na rozmowie w języku obcym już od pierwszych zajęć! Nie tylko lektor posługuje się językiem obcym, ale także uczeń (nawet jeśli jest na poziomie A1). Ta metoda pozwala stworzyć idealne warunki nauki dla każdego, a w szczególności dla słuchowców! Przeczytacie o niej więcej w jednym z postów na naszym blogu.
Jeśli jesteś słuchowcem i chcesz pouczyć się języka obcego także poza czasem zajęć, możesz znaleźć kompana do wspólnych rozmów w języku obcym wśród swoich bliskich czy w Internecie. Ponadto – chociaż zabrzmi to szalenie – mów do siebie! Wyobraź sobie, że wygłaszasz swoje poglądy koledze, przemawiasz do publiczności czy po prostu jesteś vlogerem i opowiadasz o swoim dniu.
Dźwięk, nie obraz
Słuchowiec w nauce języka obcego powinien wykorzystywać wszelkie materiały i przekazy audio, takie jak:
– Podcasty: słuchawki na uszy i można słuchać wszędzie!
– Radio: znajdź w Internecie streamy zagranicznych stacji radiowych.
– Audiobooki: słuchaj ulubionych książek w oryginale lub w języku, którego nauka Cię interesuje.
Nasi lektorzy polecali już wybrane podcasty i stacje radiowe do nauki angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego w poście zatytułowanym „Nauka języka obcego w domu – otocz się językiem!”. Zaglądnijcie tam, jeśli szukacie materiałów do nauki!
Jeśli czytasz, czytaj na głos
Jeśli staniesz przed zadaniem lub wyborem przeczytania tekstu, a zależy Ci na skutecznym zapamiętaniu jego zawartości, możesz przeczytać tekst na głos. Czytanki w podręczniku do nauki języka obcego, artykuły w językach obcych i wiele innych – sprawdzą się nie tylko u wzrokowca, ale też słuchowca, jeśli wspomoże się swoim głosem.
Oglądaj filmy w wersji oryginalnej
Jeśli jesteś słuchowcem, a do tego amatorem kina – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Oglądanie filmów lub seriali w wersji oryginalnej sprawi, że nauka języka obcego stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością. Podczas oglądania Twój mózg zapamiętuje całe mnóstwo zwrotów, wyrażeń i słów, które później mniej lub bardziej świadomie odtwarzasz mówiąc w języku obcym. To również doskonały sposób na naukę słownictwa potocznego, którego nie znajdziesz w tradycyjnych podręcznikach. Zajrzyj do naszych postów, gdzie znajdziesz całe mnóstwo filmów i seriali doskonałych do nauki języka.
Często podróżuj
Słuchowcu, w nauce języka bardzo pomogą Ci podróże do krajów zagranicznych, których języka się uczysz. Podróżując, zwiedzając, oglądając, rozmawiając z tubylcami po pierwsze będziesz zmuszony do używania języka obcego, po drugie będziesz nieustannie osłuchiwał się z językiem. Z łatwością złapiesz akcent i melodykę prawdziwego języka. Twój umysł zanurzony w języku obcym będzie nieustannie kodował, zapamiętywał, a następnie odtwarzał. Przyjemność połączona z nauką to najlepszy motywator.
Pamiętajcie, że często jednej osobie odpowiadają np. dwa style uczenia się. Można głównie być wzrokowcem, ale mieć coś np. z kinestetyka. Jeśli nie jesteście w stanie rozpoznać swojego stylu uczenia się oraz dopasować do niego odpowiednich metod nauki, to polecamy Wam naukę z lektorem. Podobnie, jeśli nie macie pomysłów na urozmaicenie nauki. Lektor nie tylko będzie czuwał nad postępami i efektami wspólnych zajęć, ale także zaproponuje wachlarz metod i sposobów na szybkie przejście na wyższy poziom językowy! W naszej szkole znajdziecie profesjonalistów w nauczaniu języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego, którzy chętnie nauczą Was tych języków!
Wzrokowcy i słuchowcy – mamy nadzieję, że podobały Wam się dotychczasowe posty ze wskazówkami. Została tylko jedna grupa, często pomijana (ale nie przez nas) – kinestetycy. Zapraszamy na post z dedykacją dla Was już niebawem!
Bardzo fajny artykuł – w większości metody nauki są dla wzrokowców niestety, a słuchowcy też są pośród nas 😉