Łatwo czy trudno nauczyć się hiszpańskiego?
Język hiszpański postrzegany jest jako język, który przyswaja się z łatwością. Zupełnie początkujący uczniowie opanowują zasady wymowy w trakcie jednej lekcji. Polakom wymowa nie powinna sprawić żadnych problemów z racji szerokiej gamy dźwięków obecnej w ojczystym języku. Z drugiej strony nie będzie on dla nas tak intuicyjny do nauki jak języki pochodzące z tej samej grupy językowej co polski, czyli języków słowiańskich.
Ile czasu potrzeba, żeby mówić komunikatywnie po hiszpańsku?
To pytanie bardzo często zadawane przez osoby zainteresowane uczestnictwem w kursach języka hiszpańskiego. Jest przecież drugim najczęściej używanym językiem na świecie. W połączeniu z komunikatywnym angielskim sprawia, że otwiera się przed nami multum możliwości. Poza tym przed formalnym rozpoczęciem nauki nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć co znaczy amigo, siesta czy fiesta. Wracając jednak do odpowiedzi na postawione pytanie – najczęściej mówi się o 3 lub 4 miesiącach nauki, kiedy to osiągamy poziom B1. Niedużo, prawda? Sprawa jednak nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.
Jak wygląda nauka hiszpańskiego na początku?
W początkowym etapie nauki słownictwo nie sprawia większych problemów. Być może różnica pomiędzy użyciem 3 różnych czasowników oznaczających być na chwilę ostudzi nasz entuzjazm do nauki, jednak poczucie szybkiego postępu na pewno podtrzyma silną motywację. Gdy uzupełnimy ten początkowy proces nauki o dodanie piosenek Enrique Iglesiasa czy Álvaro Solera do naszej listy na Spotify, a dodatkowo na Netflixie zainteresuje nas sprawa morderstwa w prestiżowym liceum w Las Encinas z serialu Szkoła dla elity, tym szybciej będziemy gotowi na samodzielną konfrontację z natywnymi użytkownikami hiszpańskiego.
Co jest najtrudniejsze?
W momencie, w którym osiągamy komunikatywną sprawność w posługiwaniu się hiszpańskim, tj. od poziomu B1 wzwyż, w programach zgodnych z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego pojawiają się bardziej skomplikowane zagadnienia gramatyczne. Z naszych obserwacji to, co sprawia największe trudności uczniom to:
- Odmiana czasowników nieregularnych – obecnych w każdym czasie.
- Tryb subjuntivo – którego odpowiednika nie znajdziemy w języku polskim.
- Peryfrazy werbalne – które pomimo ich teoretycznej znajomości, wymagają praktyki, aby je poprawnie stosować. Czasownik volver oznacza wracać, ale volver a będzie wskazywało na wykonanie jakiejś czynności ponownie.
Znam już hiszpański i chcę więcej! Jakiego języka szybko się nauczę?
Hiszpański należy do grupy języków romańskich. W tej samej grupie znajdziemy też język francuski, włoski i portugalski. Na zasadzie analogii w strukturach gramatycznych i podobieństwa w brzmieniu nauka któregoś z wyżej wymienionych języków będzie znacznie łatwiejsza.
Nasze lektorki i języka hiszpańskiego, i włoskiego, czekają już na tych, którzy osobiście chcą sprawdzić, czy faktycznie na początku nauki łatwo chłonie się wiedzę. Natomiast tym, którzy osiągnęli już poziom komunikatywny pokażą, jak bezboleśnie przejść przez zagadnienia bardziej skomplikowane i sprawią, że poczucie ciągłego rozwoju będzie obecne również w dalszym etapie edukacji.