Witajcie w listopadzie! Jesień rozszalała się już w pełni, dlatego dziś przychodzimy do Was z ostatnią częścią wpisów z serii „10 filmów do nauki języka…”. Wszystkich czekających na propozycje niemieckojęzyczne – uspokajamy – to już dziś.
Wybraliśmy dla Was dziesięć filmów produkcji niemieckiej na różnych poziomach zaawansowania. Znajdziecie tu krótkie seriale BBC skierowane do osób rozpoczynających swoją przygodę z językiem, jak i klasyki niemieckiej kinematografii. Zapraszamy!
1. „Deutsche Plus” – od poziomu A1
„Deutsche Plus” to serial, który dawniej emitowało BBC, dziś jest dostępny na YouTubie, polecany do nauki niemieckiego przez większość germanistów. To kilkunastominutowe filmiki opowiadające historię rumuńskiej emigrantki Nicolai Antonescu.
Dziewczyna dopiero przyjechała do Niemiec, poznaje język i kulturę kraju, przez co dialogi, jak i konstrukcje gramatyczne nie są zbyt skomplikowane. „Deutsche Plus” jest idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem niemieckim.
2. „Erste Wege in Deutschland” – od poziomu A1
„Erste Wege in Deutschland” to kolejna propozycja dla osób początkujących. Fabuła serialu nieco przypomina „Deutsche Plus”, gdyż główna bohaterka – Nevin, także dopiero przyjechała do Niemiec. Podobnie jak Nicolai jest nieco zagubiona w nowym kraju, a język niemiecki nie jest jej najmocniejszą stroną. Właśnie dlatego serial produkcji Goethe-Institut pomoże Wam oswoić się z językiem niemieckim w naturalnych, bardzo życiowych sytuacjach.
3. „Nicos Weg” – od poziomu A1
Nicos podobnie jak Nicolai oraz Nevin nie zna dobrze języka niemieckiego. Chłopak pochodzi z Hiszpanii, a do Niemiec przyjeżdża z wizytą do mieszkającej tam ciotki. Niestety pech chciał, że na lotnisku ginie torba chłopaka, przez co już od samego początku podróży Nicos przeżywa małe zawirowanie. Historia Nico stworzona jest dla osób na poziomie A1, prosty język, wyraźna wymowa i nieskomplikowana fabuła, na pewno ułatwią Wam naukę języka niemieckiego.
4. „Türkisch für Anfänger” („Turecki dla początkująych”) – od poziomu A2
Historia nastoletniej Leny skierowana jest do osób, których niemiecki przewyższa poziom A1. Matka głównej bohaterki wychodzi za mąż za tureckiego wdowca, który posiada dwójkę dzieci z poprzedniego związku. Pierwotnie pomiędzy nastolatkami dochodzi do wielu kłótni i nieporozumień, ale wkrótce Cem staje się dla Leny kimś więcej niż przybranym bratem…
Ta urocza historia została przedstawiona także w filmie pod tym samym tytułem. Obydwie produkcje są godne polecenia, gwarantujemy Wam nie tylko dobry materiał do nauki niemieckiego, ale także niezłą dawkę rozrywki.
5. „Rubinrot” („Czerwień Rubinu”) – od poziomu B1
„Czerwień rubinu” to ekranizacja serii książek autorstwa Kerstin Gier. Film opowiada o przygodach Gwendolyn i Gideon, którzy posiadają gen umożliwiający im podróże w czasie. Nastolatkowie powracają do minionych epok, aby wypełnić tajną misję.
Choć „Rubinrot” to opowieść dla młodzieży, świetnie sprawdzi się także dla starszych odbiorców. Gorąco polecamy Wam tę ekranizację, jeśli Wasz niemiecki sytuuje się na poziomie co najmniej B1.
6. „Almanya – Willkommen in Deutschland” („Witajcie w Niemczech”) – od poziomu B1
„Witajcie w Niemczech” to urocza opowieść wielopokoleniowa. Film skupia się na historii tureckiego rodu, który wiele lat temu przybył do Niemiec. Dziś część rodziny utożsamia się z Niemcami, gdy reszta tęskni do swoich tureckich korzeni.
Ta urocza opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i emigracji powinna przypaść do gustu koneserom kina zarówno zachodnio-, jak i wschodnioeuropejskiego. Jeśli czujecie się średnio zaawansowani w języku niemieckim zachęcamy Was do obejrzenia „Witajcie w Niemczech”.
7. „Frauen, die Geschichte machten” („Kobiety, które zmieniły świat”) – od poziomu B2
„Kobiety, które zmieniły świat” to produkcja idealna dla wszystkich fanów historii, a przede wszystkim jej kobiecej sfery. Każdy odcinek „Frauen, die Geschichte machten” opowiada o jednej żeńskiej postaci, która miała znaczący wpływ na nasz świat. Ze względu na specyfikę serialu, opierającą się o tematy naukowe, jest to propozycja dla osób praktykujących naukę niemieckiego już dłuższy czas.
8. „Good bye, Lenin!” – od poziomu B1
Klasyka niemieckiego kina, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. „Good bye, Lenin” opowiada historię Alexa, którego matka – komunistka zapada w śpiączkę na przełomie zmian ustrojowych. Kiedy Christiane wybudza się, jej syn chcąc chronić matkę, tworzy wokół niej pozory, że Mur Berliński nie upadł.
„Good bye, Lenin!” bez wątpienia jest propozycją dla osób, które już wcześniej miały do czynienia z językiem niemieckim, ale zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi wszystkich.
9. „Aus dem Nichts” („W ułamku sekundy”) – od poziomu B2
„Aus dem Nichts” to film poruszający bardzo aktualne tematy społeczne, zwłaszcza dla współczesnych Niemiec. W wyniku ataku bombowego, Katja traci ukochanego męża i synka. Tragedia sprawia, że kobieta sama zaczyna walczyć o sprawiedliwość i pragnie ukarać tych, którzy pozbawili jej życie głębszego sensu.
Kolejna propozycja dla zaawansowanych, ale jakże wzruszająca i piękna. Fatih Akin zdecydowanie stanął na wysokości zadania i wyreżyserował dobre dzieło kinowe.
10. „Dark” – od poziomu B1
Nasza ostatnia propozycja najprawdopodobniej będzie Wam najlepiej znana, gdyż jest to produkcja Netflixa. Akcja serialu „Dark” rozgrywa się w niewielkim, niemieckim miasteczku, spowitym mgłą, gdzie zaczynają ginąć dzieci. Z czasem okazuje się, że mieszkańcy miasta kryją sekret mogący doprowadzić do prawdziwej tragedii.
„Dark” to jedna z lepszych współczesnych produkcji pochodzenia niemieckiego, dlatego nawet jeśli potrzebujecie ułatwić sobie seans napisami, warto to zrobić.
To już wszystkie propozycje filmów i seriali do nauki języka niemieckiego. Mamy nadzieje, że ten wpis, jak i poprzednie z filmowej serii, okażą się dla Was pomocne i ciekawe. Życzymy Wam owocnej nauki!
Pozostałe posty z tej serii:
Jak uczyć się języka z filmów i seriali? 3 metody
10 filmów i seriali do nauki języka angielskiego