Kiedy decydujesz się na naukę języka obcego ze szkołą językową, prawdopodobnie stajesz przed wyborem – zajęcia online czy stacjonarne? Między tymi dwiema opcjami jest sporo różnic. Warto wziąć pod uwagę każdą z nich i zdecydować, która opcja jest dla Ciebie bardziej korzystna i odpowiadająca Twoim potrzebom.
Miejsce kursu
Z racji swojej specyfiki, w zajęciach online możesz uczestniczyć z każdego miejsca na Ziemi. Jedynym ograniczeniem jest tylko dostęp do Internetu. Nie trzeba dojeżdżać do szkoły językowej. Co za tym idzie, można oszczędzić czas oraz pieniądze, które przeznaczyłoby się na transport. Docenią to szczególnie osoby, które mają mało wolnego czasu w ciągu dnia lub mieszkają daleko od najbliższej szkoły językowej i są zmęczone ciągłymi dojazdami. Za to oszczędności z zakupu paliwa lub biletów, można przeznaczyć na dodatkowe lekcje języka obcego lub dołożyć do wakacji, podczas których także nie trzeba rezygnować z zajęć językowych online (ale o tym trochę później)!
Ponadto, zajęcia online to duża wygoda – dosłownie. Możesz w nich uczestniczyć siedząc w ulubionym fotelu lub spędzając czas na świeżym powietrzu. Wystarczy komputer, telefon lub tablet z dostępem do Internetu.
Godziny kursu
W przypadku zajęć online – godziny spotkań dopasowane są do Twoich możliwości czasowych. Zapisując się na kurs podajesz swoją dyspozycyjność, a my staramy się dobrać odpowiedniego lektora. Nie musisz dopasowywać się do ram czasowych jak w przypadku szkół stacjonarnych. Ponadto, zajęcia online rozpoczynają się od wczesnych godzin porannych – nawet o 6:00 i trwają do późnych godzin wieczornych (do 22:00 włącznie). Uczymy również w weekendy – soboty i niedziele. To idealna opcja dla osób prowadzących intensywne życie zawodowe.
Wybierając zajęcia online możesz zdecydować się na stały grafik, uwzględniający Twoje predyspozycje czasowe (np. zajęcia 2 x tygodniu we wtorki i czwartki o godz. 20:00). Możesz także poprosić lektora o umawianie się na zajęcia z tygodnia na tydzień – w przypadku gdy Twój grafik pracy lub zajęć nie pozwala Ci na wybranie stałych godzin.
Warto również pamiętać, że zajęcia online to brak komplikacji w przypadku wszelkich wyjazdów i podróży służbowych czy prywatnych. Jeśli tylko jest to możliwe – zajęcia można kontynuować z dowolnego miejsca, bez konieczności odwoływania lub przekładania na inny termin.
Organizacja roku szkolnego
Zajęcia online są elastyczne nie tylko w przypadku czasu i miejsca, ale także organizacji roku szkolnego. W szkołach stacjonarnych bardzo często nowe grupy i kursy powstają z początkiem września. Szkoły online nie organizują naborów na zajęcia z początkiem września, października czy lutego. Zajęcia językowe można rozpocząć w dowolnym momencie przez cały rok. Nie trzeba rezygnować z nich na okres letni i czas wakacji, jak w przypadku stacjonarnych szkół językowych.
Materiały do nauki
Podczas zajęć językowych online rozwija się wszystkie kompetencje językowe (słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie). Robi się to poprzez pliki audiowizualne, nagrania mp3, teksty z autentycznych źródeł, obrazy, gry i zabawy multimedialne. Zajęcia online to wielość i różnorodność materiałów, które lektor udostępnia w trakcie zajęć. Następnie umieszcza je w wirtualnej chmurze, oferując uczniowi nieograniczony dostęp do wszystkich przerabianych materiałów. Zajęcia stacjonarne, z racji swojego charakteru, nie dają możliwości korzystania z tylu źródeł naraz. Oczywiście, mogą być równie ciekawe, ale już nie tak multimedialne. Poza tym, zazwyczaj notatki trzeba sporządzać samodzielnie w trakcie zajęć.
Kontakt z lektorem
Wśród minusów zajęć językowych online często wymienia się brak kontaktu z lektorem na żywo. Jednak kontakt i więź z lektorem można budować także online. Po 1. podczas zajęć uczeń i lektor widzą się dzięki kamerkom w ich urządzeniach. Po 2. z lektorem wymienia się materiały, linki oraz utrzymuje kontakt e-mailowy także po zajęciach, co sprzyja budowaniu relacji. Osoby, które korzystają z zajęć online, na pewno mogą potwierdzić, że ze swoimi lektorami mają świetne relacje. Kontakt online wcale nie jest przeszkodą w ich nawiązywaniu!
Zajęcia grupowe
Różnice pomiędzy zajęciami stacjonarnymi a zajęciami online odnajdziemy również analizując pracę w grupie. Podczas zajęć grupowych online, lektor może podzielić słuchaczy np. w pary i zorganizować pracę w osobnych pokojach wirtualnych (narzędzie niezwykle przydatne w organizowaniu debat). Uczestnicy osobnych pokoi wirtualnych nie słyszą siebie nawzajem, ale jednocześnie lektor ma dostęp do każdego z pokoi i może moderować przygotowania lub dyskusję. Takie warunki nie są możliwe do uzyskania podczas zajęć stacjonarnych, kiedy grupa musi pracować w jednym pomieszczeniu.
Ponadto bywa, że w grupie trafia się tzw. „trudny uczeń”, który wyskakuje przed szereg, odpowiada na wszystkie pytania lub po prostu jest gadatliwy i przeszkadza pozostałym. W trakcie zajęć stacjonarnych – jesteśmy zmuszeni sytuację zaakceptować lub prosić o zmianę grupy. Na zajęciach online lektor może po prostu wyciszyć mikrofon kłopotliwego kursanta. Choć jest to zabawne – bywa bardzo przydatne.
Pomiędzy zajęciami online a stacjonarnymi istnieje sporo różnic. Zajęcia online to idealna opcja dla osób ceniących elastyczność, wygodę oraz nowoczesność, a także dbających o swój czas. W wielu kwestiach takie zajęcia wygrywają z zajęciami w szkołach stacjonarnych. W opinii naszych słuchaczy są również barwniejsze, bardziej wszechstronne i multimedialne.
Technologia oraz Internet idą cały czas naprzód, co rusz dając nam nowe możliwości. Jedną z nich są zajęcia online. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany – spróbuj zarezerwować jedną lekcję na próbę, aby samemu się przekonać czy różnice pomiędzy zajęciami online a stacjonarnymi wypadają na korzyść nauki online, czy też tradycyjnych szkół językowych. Jeśli masz dodatkowe pytania, to skontaktuj się z nami.