Na zewnątrz jest coraz zimniej, a za oknem coraz częściej widzimy deszcz i mgłę – to znak, że wielkimi krokami zbliża się jesień, a właściwie już się zaczęła! Co najlepiej robić w jesienne wieczory? Oczywiście usiąść pod kocykiem z kubkiem gorącej czekolady i laptopem, i obejrzeć ulubiony serial lub film. Ale może przy okazji warto zrobić coś produktywnego? Mianowicie dodać do takiego wieczoru naukę języka!
Na Netflixie, HBO, czy innych platformach z filmami i serialami, wystarczy wyłączyć w filmie lektora lub dubbing i włączyć napisy! Oczywiście w wersji zgodnej z oryginałem. W ten sposób można nie tylko osłuchiwać się z językiem, ale także zapamiętywać pisownię. Zaawansowani mogą zrezygnować z napisów i skłonić samych siebie do rozumienia danego języka obcego wyłącznie ze słuchu.
No dobrze, ale co oglądać? Przygotowaliśmy dla Was listę seriali oraz filmów, które polecamy do nauki języka angielskiego, bo właśnie od tego języka zaczynamy serię postów o serialach i filmach do nauki języków! Większość z zaproponowanych filmów i seriali będzie idealna dla początkujących i średniozaawansowanych uczniów, ale znajdą się także trudniejsze propozycje, z których nowe słówka wyłapią nawet osoby zaawansowane w znajomosci języka angielskiego!
1. „Friends” („Przyjaciele”) – od poziomu A1
Na naszej liście oczywiście nie mogło zabraknąć kultowego amerykańskiego serialu „Friends”, którego do nauki poleca wiele osób. My także się dołączamy. „Friends” to serial z niezbyt skomplikowaną fabułą oraz prostym językiem, używanym na co dzień. W serialu występuje amerykańska odmiana języka angielskiego, dlatego nie jest trudny do zrozumienia. To pozycja idealna do rozpoczęcia nauki angielskiego z filmów i seriali. Zabawne losy szóstki przyjaciół umilą czas i zachęcą do nauki każdego! A popularność tego serialu mówi sama za siebie – warto dać mu szansę.
2. „Glee” – od poziomu A1
Serial o perypetiach nastolatków w jednym z amerykańskich liceów. Uczniowie zapisują się do szkolnego chóru, co zmienia życie i osobowość wielu z nich. Serial ten nie jest zwykłym serialem, bo jest serialem musicalowym! Co jakiś czas możemy posłuchać piosenek w wykonaniu bohaterów. Są to nie tylko nowe kawałki gwiazd popu, ale także sporo klasyków.
Podobnie jak „Friends”, „Glee” także cechuje się nieskomplikowaną fabułą oraz prostym językiem, używanym na co dzień. Jest to serial idealny dla osób początkujących w nauce języka angielskiego. Oczywiście postacie posługują się amerykańską odmianą angielskiego, z łatwą do zrozumienia wymową. Dzięki serialowi nie tylko można osłuchać się z językiem mówionym, ale także śpiewanym, który często jest dodatkowym wyzwaniem, ze względu na intonację wypowiedzi dopasowanej do muzyki, a nie zasad wymowy. Jednak muzyczna część tego serialu zdecydowanie umili oglądanie i odcinek, który trwa około 40 minut, na pewno nie będzie się dłużył. A poza tym – kto nie lubi pośpiewać szlagierów?
3. „Współczesna rodzina” („Modern Family”) – od poziomu B1
Jeżeli jesteście fanami słynnych „Friends”, na pewno kojarzycie także „How I Met Your Mother” czy „The Big Bang Theory”. Dlatego my zaproponujemy Wam coś mniej znanego, ale równie zabawnego. „Modern Family”, bo o tym serialu mowa, będzie większym wyzwaniem językowym ze względu na gagi oraz sytuacje związane bezpośrednio z amerykańską kulturą. Nie mniej, jest to świetna alternatywa dla osób, które szukają czegoś trudniejszego w odbiorze niż „Friends”, ale wciąż dowcipnego i niezbyt długiego. 20-minutowe odcinki pozbawią Was wymówek w stylu „nie mam aż tak wiele czasu”, a 11 sezonów zapewni długotrwałą naukę w połączeniu z dobrą rozrywką.
4. „Keeping Up Appearances” („Co ludzie powiedzą?”) – od poziomu A2
Mówi się, że brytyjski humor jest specyficzny, przez co nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego my na próbę, proponujemy Wam przeniesienie się do Anglii z lat 90, gdzie z herbatą czeka pani Hiacynta Bukiet. Ta gospodyni domowa w średnim wieku zrobi wszystko, aby ludzie uważali ją za bogatszą i bardziej wytworną niż jest w rzeczywistości. Niestety robi to w bardzo nieudolny sposób, przez co ludzie unikają z nią kontaktu.
Serial jest produkcji BBC, a to sama w sobie etykietka wysokiej jakości językowej. Bohaterowie serialu posługują się płynną, brytyjską odmianą angielskiego. Postacie mówią w sposób niezwykle wyraźny, co będzie doskonałym treningiem nawet dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z językiem angielskim. Jeżeli na razie zrozumienie kontekstu jest dla Was zbyt trudne, włączcie polskie napisy, ale pozwólcie językowi płynąć do Waszych uszu.
5. „Downtown Abbey” – od poziomu B2
Jeżeli lubicie seriale kostiumowe, to „Downton Abbey” będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Ten serial polecamy osobom, których znajomość języka angielskiego jest na nieco wyższym poziomie. Pozwólcie sobie na zatonięcie w pięknej, brytyjskiej odmianie angielskiego wraz z państwem Grantham i ich służbą. Akcja serialu rozgrywa się w burzliwych czasach, trwa I wojna światowa, Europa przechodzi prawdziwą rewolucje społeczną, a ludzkość dopada żałoba po tragedii Titanica.
Jeśli historia XX wieku jest waszym konikiem, serial z pewnością przypadnie Wam do gustu, a my ponadto gwarantujemy Wam prawdziwą ucztę językową – wzbogacicie swoje słownictwo i przyswoicie bardzo eleganckie gramatyczne konstrukcje zdań.
6. „Forrest Gump” – od poziomu B1
„Run, Forrest, run!” – któż z nas nie kojarzy tych słynnych słów?
„Forrest Gump”, z Tomem Hanksem w roli głównej, to opowieść o walce z przeciwnościami losu, sile przyjaźni i prawdziwej miłości. Film zapewni Wam prawdziwą mieszkankę skrajnych uczuć i emocji.
„Forrest Gump” to propozycja dla osób, których angielski jest na poziomie intermediate, a nawet pre-intermediate. Ta amerykańska produkcja jest prosta w odbiorze i z łatwością można odnaleźć kontekst danej sceny. Bez obaw, Forrest Gump pomoże Wam podszkolić Wasz angielski.
7. „Bridget Jones” – od poziomu B2
Lubicie komedie romantyczne i wyzwania? Jeśli tak, polecamy Wam filmy z serii „Bridget Jones”. Ekranizacja książek Helen Fielding to przezabawna i bardzo urocza opowieść o angielskiej dziennikarce z nadwagą, która usilnie poszukuje miłości. Choć film jest wart uwagi, musicie pamiętać, że ta angielska komedia jest dość trudna w odbiorze. Specyficzny brytyjski akcent i wyszukane słownictwo sprawiają, że jest to pozycja w sam raz dla osób na poziomie B2, a nawet C1. Mimo to zachęcamy Was do spróbowania swoich sił.
8. „Harry Potter” – od poziomu A2/B1
Popularna seria o Harrym Potterze to idealna propozycja dla osób początkujących oraz osób na poziomie B1-B2. Fabuły filmów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! Ale na wszelki wypadek – seria filmów opowiada o losach i przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera w Świecie Magii.
Seria filmów o Harrym Potterze to szczególna gratka dla fanów powieści J.K.Rowling oraz osób lubiących filmy fantasy. Harry Potter oraz jego przyjaciele i inne postacie w filmach, posługują się brytyjską odmianą języka angielskiego. Możemy posłuchać m.in. pięknej brytyjskiej wymowy młodej Emmy Watson, która wciela się w role Hermiony. Mimo brytyjskiej wersji języka, filmy nie są trudne do zrozumienia. Są wciągające i tajemnicze, idealne na filmowe wieczory!
9. Bajki Disneya oraz inne – od poziomu A1
Kto powiedział, że bajki są dobre tylko dla dzieci? Na pewno nie raz mieliście okazje obejrzeć „Epokę lodowcową” czy „Shreka”. A może wolicie „Króla Lwa” albo „Zaplątanych”? Śmiało, odpalcie swoje ulubione filmy animowane w wersji angielskojęzycznej. Jeżeli znacie je dobrze, wyłapanie kontekstu i zrozumienie poszczególnych wątków będzie dla Was tylko formalnością.
Z bajkowego świata polecamy Wam „Koralinę i tajemnicze drzwi”. Jest to film, który w Stanach Zjednoczonych został okrzyknięty drugą „Alicją z Krainy Czarów”. Ta specyficzna w odbiorze bajka to nieco większe wyzwanie językowe, skierowana raczej do osób na poziomie intermediate. Jednak bez obaw, Koralina to amerykańska produkcja, więc nie musicie obawiać się momentami trudnego w odbiorze brytyjskiego akcentu.
10. „Avengers” oraz inne filmy Marvela – od poziomu B2
Zdecydowanie seria hitów kinowych Marvela jest godna polecenia do nauki języka angielskiego! Filmów o marvelowskich superbohaterach do tej pory powstało około 20, a oprócz nich powstało także wiele filmów i seriali o pobocznych postaciach. Jeśli Marvel przypadnie Wam do gustu i będziecie chcieli zatopić się w świecie superbohaterów, to oglądania i materiału do nauki starczy Wam na bardzo długi czas!
Wszystkie filmy, bez większych problemów, ze słuchu zrozumie osoba na poziomie B2. Jednak taki uczeń będzie miał także szansę na nauczenie się wielu nowych słówek podczas oglądania, ponieważ w filmach używane jest także słownictwo z zakresu technologii czy chemii. W filmach oczywiście dominuje amerykańska odmiana języka angielskiego, ale znajdą się także bohaterowie z innymi, różnymi akcentami.
Bonus!
Uzupełniamy naszą listę! Oto pozostałe propozycje…
11. „David Attenborough: A Life on Our Planet” („David Attenborough: Życie na naszej planecie”) – od poziomu A1
Na początku października 2020 swoją premierę na Netflixie miał nowy program przyrodniczy brytyjskiego biologa, podróżnika i narratora Davida Attenborougha. Attenborough to postać historyczna nie tylko w swoim kraju – Wielkiej Brytanii, ale także na całym świecie. W swoim nowym programie porusza ważny temat koegzystencji człowieka z dziką przyrodą. Zastanawia się także nad przyszłością planety i życia na niej, dając nadzieję przyszłym pokoleniom.
„Życie na naszej planecie” to pod względem słownictwa propozycja dla osób na poziomie około B1. Jednak patrząc na niesamowite obrazy – proponujemy ją każdemu! Piękne widoki dzikiej przyrody i majestatyczne zwierzęta to idealne tło do osłuchania się z językiem angielskim. Obojętnie czy oglądający potrafi ten język, czy nie! Zresztą… Zobaczcie sami:
12. „Gordon Ramsay: Uncharted” – od poziomu B1
Do nauki angielskiego nadają się nie tylko seriale i filmy, ale także programy telewizyjne! Na przykład programy kulinarne. Jednym z najpopularniejszych kucharzy i restauratorów z Wysp jest Gordon Ramsay. W swoim najnowszym programie „Gordon Ramsay: Uncharted”, który premierę miał w 2019 roku, podróżuje po całym świecie i poznaje potrawy z różnych zakątków świata. To okazja nie tylko do poznania słownictwa z zakresu gotowania, ale także kultury i podróżowania.
To także okazja do osłuchania się z różnymi akcentami, ponieważ Ramsay przeprowadza wywiady z mieszkańcami różnych krajów. Wyzwaniem może być także zrozumienie samego Ramsaya, który pochodzi ze Szkocji i po angielsku mówi z ciekawym akcentem. Jeśli szukacie językowych wyzwań, lubicie gotowanie i podróżowanie – to program idealny dla Was!
13. Każdy inny serial lub film, który lubisz!
Tak naprawdę do nauki języka oraz osłuchania się z nim dobry jest każdy ulubiony serial lub film. Szczególnie taki, którego nie oglądasz po raz pierwszy. Jeśli Twoimi ulubionymi filmami jest np. wspomniana wyżej seria o Harrym Potterze, obejrzałeś wszystkie filmy po kilka razy, a książki znasz na pamięć, to warto zrezygnować z lektora i polskich napisów, i spróbować zrozumieć angielskie dialogi postaci. Wtedy zrozumienie dialogów, nawet z kontekstu czy przez zapamiętanie polskich wersji dialogów, będzie zdecydowanie ułatwione!
To wszystko na naszej liście. Tak naprawdę propozycji filmów i seriali do nauki języka angielskiego jest o wiele, wiele więcej! Angielski to najpopularniejszy język na świecie. Stany Zjednoczone zdominowały międzynarodowe kino i świat seriali, dlatego przykłady do nauki języka angielskiego można mnożyć.
Naukę języka angielskiego i osłuchiwanie się z nim warto zacząć od zaproponowanych przez nas filmów i seriali. W większości nowych słówek i konstrukcji nauczą się z nich nie tylko osoby na poziomie A1 czy A2, ale także B1-C1.
To jak? Idźcie przygotować gorącą czekoladę, kakao lub herbatę, wskakujcie pod koc i wróćcie do naszego posta, aby wybrać film lub serial, który umili Wam dzisiaj czas!
Pozostałe posty z tej serii:
Jak uczyć się języka z filmów i seriali? 3 metody
10 filmów i seriali do nauki języka hiszpańskiego