W ostatnich tygodniach zaproponowaliśmy Wam w sumie dwadzieścia filmów i seriali do nauki języków obcych. Za nami przygoda z angielskim i hiszpańskim, a dziś przychodzimy do Was z kinem włoskim.
Na wstępie warto zaznaczyć, że włoskie filmy i seriale to zwykle propozycje dla osób mających już doświadczenie z tym językiem. Aczkolwiek na naszej liście znajdą coś dla siebie także osoby rozpoczynające swoją przygodę z włoskim. Niemniej, pamiętajcie, że na sam początek nauki doskonałym rozwiązaniem są filmiki włoskich youtuberów czy nawet proste bajki dla najmłodszych, ale z włoskim dubbingiem.
1. „Sotto il sole della Toscana” („Pod słońcem Toskanii”)
„Sotto il sole della Toscana” opowiada historię Amerykanki – rozwódki, która w ramach terapii postanawia zwiedzić Toskanię. Tamtejsza kultura i klimat urokliwej części Włoch sprawią, że Frances kupuje dom w Toskanii. Film skupia się na procesie odrestaurowywania willi, poznawania sąsiadów, nauki włoskiego, a także oswajania się z włoską kulturą. To urocza komedia romantyczna, która rozjaśni każdy jesienny wieczór.
Na sam początek mamy dla Was propozycje która pozwoli na samo oswojenie się z językiem włoskim. „Pod Słońcem Toskanii” to produkcja amerykańska, jednak akcja filmu rozgrywa się w majestatycznej Toskanii, w związku z czym pada wiele włoskich słów i wyrażeń. Jest to doskonała propozycja dla fanów włoskiej kultury, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym językiem.
2. „La Dolce Vita” („Słodkie życie”)
Bohaterem „Słodkiego życia” jest Rzym i jego społeczność. To historia wielowątkowa, skupiająca się na różnych postaciach. Najistotniejszą z nich jest Marcello, dziennikarz – playboy, któremu będziemy towarzyszyć przez siedem kolejnych dni jego życia: oglądać jego poszukiwania miłości, kolejne romanse i próby nazwania siebie człowiekiem szczęśliwym.
„Słodkie życie” to klasyka włoskiego kina (o „La Dolce Vita” nie raz usłyszycie także w filmie, będącym naszą poprzednią propozycją). Każdy fan Włoch powinien posmakować klimat tej opowieści z 1960 roku w reżyserii Felliniego. Ta przepiękna, wzruszająca opowieść o poszukiwaniu szczęścia i miłości, będzie idealnym rozwiązaniem dla osób na poziomie średniozaawansowanym.
3. „La vita è bella” („Życie jest piękne”)
„Życie jest piękne” to opowieść o ojcowskiej miłości, o walce z zastałą rzeczywistością, a także o marzeniach. Głównym bohaterem filmu jest Gudio, pół-Żyd, który na początku wojny przebywa do Arezzo. Mężczyzna zakłada we włoskim miasteczku rodzinę i marzy o prowadzeniu małej księgarenki. Niestety los ma wobec niego inne plany. Gudiowraz z kilkuletnim synem trafia do nazistowskiego obozu koncentracyjnego, gdzie usiłuje przekonać dziecko, że mimo wszystko życie jest piękne.
„Życie jest piękne” to kolejny klasyk włoskiej kinematografii. Choć akcja filmy osadzona jest w obozie koncentracyjnym, to jednak traktuje o pięknie życia i poszukiwaniu pozytywów nawet w szarej rzeczywistości. Czy jest to film skierowany do fanów Włoch? Niekoniecznie. Jest to raczej propozycja dla prawdziwych kinomaniaków, którym niestraszne filmy z poprzednich dekad. Ten film w szczególności rekomendujemy osobom, których poziom włoskiego jest już nieco wyższy, ze względu na bardziej skomplikowaną tematykę.
4. „Perfetti sconosciuti” („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”)
O czym opowiada „Perfetti sconosciuti”? O kłamstwach i próbie budowania fałszywego obrazu w oczach najbliższych. Kiedy siedmioro przyjaciół spotyka się na wieczornej kolacji, luźna rozmowa na temat tajemnic i komunikacji sprawia, że jedno z nich wpada na pomysł pokazania co kryje się w telefonach zebranych. Komórki lądują na stole, od teraz każda wiadomość, każdy telefon – stają się jawne. Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami!
Czy wiecie, że w kinach pojawiła się polska interpretacja „Perfetti sconosciuti”? Tymczasem my proponujemy Wam nadrobienie fenomenalnego oryginału. Na ekranie zobaczycie między innymi aktorkę polskiego pochodzenia – Kasię Smutniak. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to prosta komedia idealna dla osób, których włoski dopiero zaczyna wchodzić na wyższe poziomy.
5. „Immaturi” („Niedojrzali”)
Co byś zrobił, gdyby przyszło Ci zdawać maturę po raz drugi i to dopiero po dwudziestu latach? Taka sytuacja spotyka postacie „Niedojrzałych”. Przyjaciele grający w nastoletnim zespole muzycznym stracili kontakt tuż po opuszczeniu murów szkoły. Mijają dwie dekady, kiedy otrzymują wiadomość od Ministerstwa Oświaty, które powiadamia, że w wyniku błędu ich dotychczasowe świadectwo dojrzałości jest nieważne. W związku z powyższym, dawni przyjaciele muszą ponownie podejść do egzaminu.
Ta urocza włoska komedia to propozycja dla osób, które mają za sobą podstawy włoskiego i chcą dalej kontynuować przygodę z tym językiem. Proste codzienne słownictwo, wiele nowych wyrażeń i kolokwializmów – właśnie to mają wam do zaoferowania „Niedojrzali”.
6. „Scusa ma ti chiamo amore” („Wybacz, ale będę Ci mówiła Skarbie”)
Niegroźny wypadek drogowy sprawia, że na drodze prawie czterdziestoletniego Alexa staje młodziutka Niki. Choć oboje pochodzą z zupełnie innych światów i dzieli ich dwudziestoletnia różnica wieku, nie potrafią oprzeć się uczuciom, które zbliżają ich do siebie.
Związki, w których różnica wieku oscyluje powyżej dziesięciu lat budzą szczególne zainteresowanie i fascynacje ludzi wokół. Być może dlatego Federico Mocciauczynił ten temat przewodnim w swoim filmie (a następnie także w książce, o tym samym tytule). „Wybacz, ale będę Ci mówiła Skarbie” doczekał się także kontynuacji w postaci „Wybacz, ale chcę się z Tobą ożenić”. Jest to prosty film, skierowany do młodych odbiorców, przez co będziecie mieli okazje osłuchać się z włoskim w codziennych sytuacjach.
7. „Buongiorno papà” („Cześć tato”)
Głównym bohaterem „Cześć tato” jest Andrea, wysoko sytuowany mężczyzna w średnim wieku. Pewnego dnia do jego drzwi puka osierocona przez matkę nastolatka, podająca się za córkę bohatera. Pierwotnie Andrea wypiera ze świadomości taką ewentualność, z czasem jednak Layla staje się mu bliska.
„Cześć tato” to lekka komedia dla każdej grupy wiekowej. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z językiem włoskim. Będziecie mieli okazje poznać nowe słówka i podobnie jak w przypadku „Wybacz, ale będę Ci mówiła skarbie” przysłuchiwać się włoskiemu w codziennych sytuacjach.
8. „Gomorra”
Włoski Neapol kontroluje mafia. Kiedy obecny przywódca niespodziewanie trafia za kratki w mieście rozpoczyna się mafijna wojna o władzę, w której biorą udział także żona byłego bossa i jego największy wróg.
Jeśli choć w niewielkim stopniu interesujecie się kulturą i historią Włoch, z pewnością zdajecie sobie sprawę z sytuacji jaka panuje w Neapolu. „Gomorra” doskonale obrazuje skomplikowaną sytuację włoskiego miasta, targanego mafijnymi porachunkami. Fani słynnego „Ojca chrzestnego” czy „Rodziny Soprano” zdecydowanie odnajdą się w klimacie serialu. Jest to jednak propozycja dla osób przynajmniej średniozaawansowanych w języku włoskim, gdyż tematyka „Gomorry” to także niecodzienne słownictwo.
9. „Romanzo criminale” („Opowieść kryminalna”)
Nazywają go Libańczyk, to właśnie on włada kryminalnym światkiem Rzymu. Historia z dnia dzisiejszego przeplata się z mroczną przeszłością Włoch od korupcji po porwania i terroryzm. Gang usiłuje rozbić porucznik Scialoja, który ma w swej działalności także prywatny interes…
„Opowieść kryminalna” to serial. Jest to nieco ambitniejsza propozycja, skierowana do osób obcujących z włoskim już dłuższy czas. Jeśli produkcje kryminalne z aspektem przestępczości na najwyższych szczeblach władzy Was interesują, to serial powinien przypaść Wam do gustu.
10. „Don Mateo” („Ojciec Mateusz”)
Mateo to włoski ksiądz katolicki, który pomaga miejscowej policji w rozwiązywaniu spraw kryminalnych, które miały miejsce w społeczności miasteczka.
Słynnego Ojca Mateusza z Sandomierza na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Don Mateo to zaś włoska wersja i pierwowzór naszego detektywa w sutannie. Włoskie odcinki pokrywają się fabułą z polskiej wersji serialu, więc to doskonały sposób dla osób rozpoczynających swoją przygodę z językiem włoskim. Wystarczy, że najpierw obejrzycie polską wersję, aby poznać kontekst odcinka, a następnie spróbować swoich sił z językiem włoskim.
Oto dziesiątka naszych włoskich propozycji, które pomogą Wam nie tylko lepiej zrozumieć język, ale także oswoić się z kulturą Włoch i poznać historię tego kraju. To również bardzo istotny aspekt w nauce języków obcych. Mamy nadzieje, że wybierzecie którąś z powyższych pozycji i pozwolicie sobie na zatonięcie w języku włoskim oraz włoskiej kulturze. Ciao!
Pozostałe posty z tej serii:
Jak uczyć się języka z filmów i seriali? 3 metody
10 filmów i seriali do nauki języka angielskiego