Uczysz się niemieckiego i chcesz chwilowo odpocząć od podręczników, książek, artykułów i aplikacji? Sprawdź, co przygotowaliśmy w naszym zestawieniu podcastów dla uczniów języka niemieckiego na różnych poziomach zaawansowania. Pamiętaj, że możesz, ale wcale nie musisz specjalnie wygospodarowywać na to czasu. Audycje nadają się do odsłuchania w drodze do pracy, szkoły, na siłowni czy w trakcie wykonywania obowiązków domowych.
1. Slow German mit Annik Rubens
Pierwszy podcast to propozycja dla osób, które niedawno rozpoczęły naukę niemieckiego. Jego autorka, mieszkająca w Monachium, Annik Rubens, z zawodu jest ekspertką w dziedzinie mediów społecznościowych. Jej przygoda z podcastowaniem rozpoczęła się w 2005 roku. Od tamtego czasu otrzymała już kilka nagród, świadczących o uznaniu dla jej działalności. Co oferuje adeptom języka niemieckiego? Szeroki wybór audycji zróżnicowanych tematycznie. A z myślą o zupełnych początkujących – nagrania w dedykowanej im zakładce “Absolute Beginner”. Znajduje się w niej niezbędne słownictwo w przypadku podróży do kraju niemieckojęzycznego. Takie, z którym mogą zetknąć się między innymi w hotelu lub na stacji kolejowej. W celu ułatwienia zrozumienia przekazu Annik posługuje się też językiem angielskim. Każdy odcinek składa się z pliku dźwiękowego oraz transkrypcji. Dostęp do nich jest bezpłatny – w odróżnieniu od materiałów do nauki gramatyki oraz do niemieckich bajek, które są częścią strefy premium.
2. DW Media Center
Deutsche Welle (DW) to niemiecka organizacja medialna, która udostępnia treści dziennikarskie ludziom na całym świecie. Znajdziemy tam serie podcastów o przeróżnym charakterze: stricte edukacyjnym, informacyjnym czy też rozrywkowym. My chcemy Wam w szczególności polecić dwa z nich. Po pierwsze, Langsam gesprochene Nachrichten, czyli pliki dźwiękowe, w których prezentowane są wiadomości (nawiązujące bezpośrednio do serwisu DW) tyle, że czytane powoli i wyraźnie. Podcast jest odpowiedni dla osób posługujących się językiem niemieckim na poziomie średniozaawansowanym. Druga rekomendacja to Deutsch – warum nicht?, który jest podcastem składającym się z czterech serii (a każda z nich z 26 odcinków). Serie tworzą spójną historię Andreasa – studenta dziennikarstwa, pracującego dorywczo w hotelu. Ta seria powstała we współpracy z Instytutem Goethego i jest przeznaczona dla uczniów od poziomu A1 do B1. Dodatkowo, lekcja z odcinkiem zawiera też transkrypcję, rozmówki i ćwiczenia do pobrania.
3. Viertausendhertz
Viertausendhertz to działająca od 2016 roku wytwórnia podcastów. Pomysłodawcy tego projektu to ludzie z branży radiowej i cyfrowej, którzy zmotywowani pasją do rozmów i opowiadania historii, zdecydowali się inspirować dźwiękiem szerszą publiczność. Osoby z zaawansowaną znajomością niemieckiego w szczególności zachęcamy do zapoznania się z serią Deine Welt. Dlaczego? Jak twierdzą sami autorzy: po jej wysłuchaniu Wasz świat stanie się trochę większy. To bardzo emocjonalne i osobiste historie wzięte prosto z życia. Przykładowo znajdziecie tam historię rodziny mieszkającej od ponad ośmiu lat na wodzie albo rozmowę z leśniczym, który opowiada, co się dzieje z lasem po pożarze.
4. Duden-Sprachberatung
Duden określane jest jako marka języka niemieckiego. To przede wszystkim słowniki mające za zadanie pomóc w używaniu i pokochaniu języka. Podcasty z tej serii to prawdziwa gratka dla fanów poprawności językowej i chcących wznieść swój poziom na bliski natywnemu użytkownikowi. Twórcy tego podcastu w krótkich, ale treściwych odcinkach, rozwiązują wątpliwości gramatyczne, dzielą się ciekawostkami oraz tłumaczą rozwinięcia skrótów. Znajdziecie tam też nagranie o tym, jak powstała kolekcja bajek braci Grimm czy zebrane w jednym miejscu idiomy i przysłowia związane z psami.
Pamiętaj, że każda z przedstawionych wyżej stron zawiera więcej kategorii tematycznych i gorąco zachęcamy Cię do samodzielnego odkrywania podcastów według własnych zainteresowań i preferencji. Nie będzie też niczym zaskakującym, kiedy jeden z naszych lektorów niemieckiego w ramach zadania domowego odeśle Cię do konkretnego odcinka, który będzie punktem wyjścia do dyskusji na kolejnych zajęciach. Z podcastów i innych materiałów do nauki języków obcych nasi lektorzy korzystają na co dzień!