Choć niemiecki należy do grona najpopularniejszych języków na świecie, wśród wielu wciąż pojawia się opór przed podjęciem nauki tego języka. Wyniesiona ze szkoły niechęć do sposobu w jaki uczony był niemiecki, często skutkuje brakiem rezultatów i uprzedzeniami. Rodzajniki i ich odmiana, skomplikowana pisownia, a ponadto wyglądające na trudne w wymowie słownictwo dodatkowo nie zachęcają do podjęcia nauki niemieckiego w życiu dorosłym. Czy język berlińczyków faktycznie może przerażać? Sprawdźmy!
Uprzedzenia nie służą nauce
Historia Europy nie przysparza Niemcom sympatii. Dla starszych pokoleń język niemiecki ma wydźwięk negatywny, a i młodsze pokolenia Polaków potrafią czuć niechęć do sąsiadów z zachodu. Niemniej nie tylko skomplikowana historia ma wpływ na opinie o nauce języka niemieckiego.
W szkołach popularnym powiedzeniem było: „w piekle na pewno mówią po niemiecki”, co wynikało z niechęci do nauki języka przez pryzmat szkolnego przedmiotu. Nie każdy nauczyciel-germanista posiadał zdolność przekazania wiedzy w interesujący sposób. Dodatkowo nudne podręczniki i nieprzystępnie tłumaczona gramatyka wtłaczana do głowy pod groźbą sprawdzianu nie sprzyjały owocnej nauce. W efekcie uczeń wychodził ze szkoły znając tylko kilka podstawowych zwrotów, za to z silną niechęcią do kontynuowania nauki.
Większość osób rozpoczynających naukę języka niemieckiego jest zgodna: przeraża ich długość niemieckojęzycznych słów, obcość liter występujących w niemieckim alfabecie, obecność rodzajników i konieczność ich odmiany, a także skomplikowanie wyglądające zasady gramatyczne.
Spójrzmy prawdzie w oczy
Język niemiecki nie cieszy się sympatią z wielu powodów, niemniej część z nich to krzywdzące stereotypy i powielane mity. Wiele osób uważa, że niemiecka gramatyka jest trudna. Oczywiście, każdy z nas inaczej odbiera stopień trudności danego zadania, jednakże obiektywnie patrząc jest to jedna z bardziej zrozumiałych struktur. Stopień trudności niemieckiej gramatyki zdecydowanie przewyższają języki romańskie powszechnie uważane za proste i przyjemne. Struktury gramatyczne w języku niemieckim można uznać za uporządkowane, a ponadto zbliżone do angielskiej gramatyki, co znacznie ułatwia naukę osobom już znającym ten popularny język.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku niemieckojęzycznej wymowy słów. Choć długie wyrazy i obce znaki mogą wydawać się skomplikowane, w większości przypadków wymowa jest taka sama jak pisownia. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad dotyczących wymowy aby bez problemu poprawnie czytać w języku niemieckim.
Remedium na trudny język
Język niemiecki, należący do grupy języków germańskich jest bez wątpienia językiem obcym dla Słowian. Odmienne rodzajniki występujące przed rzeczownikami, litery niepojawiające w klasycznym alfabecie i długie słowa mogą okazać się sporym wyzwaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym językiem. W związku z tym należy postawić sobie kluczowe pytanie: “W jaki sposób będę się uczyć?”.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszy sposób na naukę języka obcego to zamieszkanie w kraju, w którym w takowym się porozumiewa. Oczywiście nikt z nas nie ma możliwości rzucić wszystkiego i wyjechać do Niemiec czy Austrii, jednakże warto stworzyć sobie podobne warunki. Otoczcie się językiem niemieckim: słuchajcie niemieckich stacji radiowych, czytajcie proste artykuły niemieckojęzyczne lub oglądajcie filmy w tym języku (na naszym blogu znajdziecie post, w którym polecamy Wam filmy idealne do nauki niemieckiego). Ponadto warto skorzystać z pomocy lektora i lekcji opartych na dużej ilości konwersacji.
Dopasowana do indywidualnych preferencji metoda nauki potrafi zdziałać cuda. Warto odkryć jakim typem ucznia jesteś: wzrokowcem czy słuchowcem, preferujemy naukę w ruchu czy w pozycji siedzącej, ciszę czy dźwięki muzyki? Nauka w warunkach dostosowanych do naszych potrzeb jest o wiele bardziej efektywna i pozwala na przyswojenie informacji na dłuższy czas.
Jednakże, aby zapobiec zapominaniu już wyuczonych treści kluczowe są powtórki materiału. Do utrwalenia nowo poznanych słówek można wykorzystać metodę fiszek lub skojarzeń. Spójrzcie na przykład: polskie słówko weterynarzwypowiedziane bardzo dokładnie i powoli zabrzmi jak: Wetter im Arsch co w języku niemieckim oznacza brzydką pogodę. Metodę skojarzeń możemy zastosować także w przypadku rodzajników. Wyobraź sobie słówka, które występują w języku niemieckim w rodzaju męskim: der Ree, der Opa, der Becher. W tym momencie zaczynamy tworzyć historię, w której dziadek popija herbatę z kubka. Dobierzmy kolejne słówka, być może dziadek ma na sobie sweter (der Pullover), a na jego kolanach śpi pies (der Hunt).
Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
Język niemiecki to język urzędowy w sześciu krajach, a także jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej oraz wielu regionów w poszczególnych krajach na całym świecie. Włada nim wiele ważnych postaci na arenie międzynarodowej, uczy się go ok. 10 milionów populacji – to bez wątpienia język, którego znajomość może przysłużyć się podróżowaniu, a nawet przeprowadzce.
Warto pamiętać, że Niemcy to jeden z niewielu krajów, w którym istnieje możliwość studiowania za darmo lub za niewielką (jak na standardy edukacyjne) opłatą, dlatego jeśli marzysz o studiach za granicą, warto rozważyć właśnie ten kierunek. Ponadto znajomość języka niemieckiego będzie przydatnym punktem w CV w wielu branżach, szczególnie dużo ofert pracy z językiem niemieckim można znaleźć na Śląsku lub w Szczecinie.
Warto również dodać, że popularność języka niemieckiego generuje bardzo dużą ilość dostępnych materiałów (również za darmo), co jest niezwykle pomocne na każdym etapie nauki języka. W internecie znajdziecie gotowe listy słówek, zadania gramatyczne, filmiki skierowane do najbardziej początkujących, a także podcasty i aplikacje. Jeśli poszukujecie nowego języka do nauki to warto pamiętać, że w tym zakresie niemiecki zdecydowanie pokonuje wiele innych języków.
Być może jeden post nie zmieni Waszego nastawienia do języka niemieckiego, ale nasi lektorzy z pewnością odczarują przykre szkolne wspomnienia i pokażą Wam, że nawet wydający się trudnym język może okazać się ciekawą przygodą. Zapraszamy Was do tej zakładki, po więcej informacji, a tymczasem życzymy Wam udanego tygodnia i owocnej nauki języków obcych.