Włochy słyną z wielu specjałów, takich jak pizza, makarony, wina czy parmezan. Warto też pamiętać, że jednym z symboli słonecznej Italii jest kawa. Choć we Włoszech nie ma upraw kawowca, to dla wielu kraj ten jest wyznacznikiem standardów w dziedzinie parzenia kawy. Spowodowane jest to m.in. doskonałą umiejętnością przygotowywania tego magicznego napoju. Włosi serwują kawę na różne sposoby, które warto poznać przed wakacyjną wyprawą!
Jak parzyć i pić espresso?
Najbardziej znaną włoską kawą jest espresso, które zyskało sławę i miłośników na całym świecie. Co więcej, Włosi utworzyli Istituto Nazionale Espresso Italiano, czyli Narodowy Instytut Włoskiego Espresso. Instytut przyznaje producentom kawy i maszyn do jej parzenia certyfikaty potwierdzające zgodność wyrobu z jego wytycznymi. Aby przygotować prawdziwe espresso, potrzeba około 7 g zmielonej kawy, która poddawana jest działaniu wody o temperaturze około 90 stopni, tłoczonej pod ciśnieniem 9 barów. Ekstrakcja powinna trwać 25 sekund, w wyniku czego uzyskuje się 25 ml naparu. Charakteryzuje się on orzechowym kolorem, kilkumilimetrową pianką i dość mocnym smakiem.
Kolejnym rodzajem kawy jest caffè doppio, czyli podwójne espresso, które jest prawdziwą bombą energetyczną. Osoby lubiące trochę słabszą kawę powinny zamówić caffè lungo. To espresso z większą ilością wody, dlatego smak jest nieznacznie delikatniejszy. Natomiast ci, którzy potrzebują porządnej dawki energii i lubują się w zdecydowanym smaku, powinni skusić się na caffèristretto. Ciekawostką jest to, że pierwsze efekty działania kawy widoczne są po 10 minutach od jej spożycia, a swój szczyt osiągają po 45 minutach! Interesującym połączeniem smakowym jest niewątpliwie espresso z koniakiem, sambuką lub grappą, czyli caffè corretto.
Rodzaje kawy z mlekiem
Jeśli kawa bez mleka nie wchodzi w grę, to Włosi mają coś, co zaspokoi i te gusta smakowe. Caffè macchiato to espresso z dodatkiem mlecznej pianki. Będzie doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie mocny smak kawy, delikatnie przełamany mlekiem. Innym powszechnie znanym kawowym napojem jest cappuccino. To nic innego jak espresso ze spienionym mlekiem. Ten rodzaj kawy występuje w dwóch wersjach scuro (ciemna) i chiaro (jasna). Pierwsza z nich zawiera mniej mleka, a druga więcej. Czy wiedzieliście, że wokół nazwy tej kawy krąży wiele legend? Jedną z nich jest to, że wywodzi się ona od kapucyna, Marca d’Aviano, który to właśnie miał wymyślić kawę z mleczną pianką już w 1683 roku. Ostatnią z prezentowanych w tym artykule kaw jest Caffè Latte lub caffèlatte, czyli kawa z dużą ilością mleka, serwowana obowiązkowo w szklance.
Jak Włosi piją kawę?
Znamy już główne rodzaje podawania kawy, teraz warto dowiedzieć się jak Włosi ją spożywają. Sposób ten nieco różni się od polskiego. Kawa w Italii jest stylem życia i towarzyszy Włochom niemal przez cały dzień. Espresso pije się zazwyczaj zaraz po posiłku, nawet do późnych godzin wieczornych. W kawiarniach kawę spożywa się przy barze, na szybko – robiąc dwa/trzy łyki. Stoliki przeznaczone są głównie dla turystów, którzy lubią delektować się smakiem, cieszyć oczy otaczającymi ich widokami i prowadzić rozmowy ze swoimi wakacyjnymi towarzyszami. Warto wiedzieć, że w niektórych miejscach kawa serwowana przy stoliku jest droższa od tej pitej przy barze.
Włosi piją kawę z mlekiem tylko rano, zazwyczaj do godziny 11, często zamiast śniadania. Zamawiając mleczną kawę po południu, możemy być pewni, że barista od razu rozpozna w nas turystów.
Jak zamówić kawę po włosku?
Kilka słów na koniec o zamawianiu kawy… Mówiąc „un caffè, per favore”, powinniśmy mieć świadomość tego, że zostanie nam podane espresso. W związku z tym, jeśli chcemy inny rodzaj kawy, powinniśmy uściślić o jaką kawę dokładnie nam chodzi, mówiąc na przykład: „un caffè macchiato, per favore”. Zdziwienie może wywołać szklanka mleka, którą dostaniemy zamawiając „latte”, gdyż w języku włoskim wyraz ten oznacza właśnie mleko, a nie kawę z mlekiem, którą znamy pod tą nazwą w Polsce. Dlatego chcąc napić się kawy z mlekiem, powinniśmy zamówić cappuccino lub caffèlatte.
Udanego rozkoszowania się włoską kawą! Możecie ją popijać, przeglądając fiszki z języka włoskiego, które znajdziecie na naszym profilu na Facebooku. Poniżej jedna z fiszek – na temat kawy.