Na naszym blogu możecie znaleźć wpis o certyfikatach z języka angielskiego (m.in. CAE czy TOEFL). Teraz nadszedł czas na przedstawienie Wam certyfikowanych egzaminów z języka niemieckiego.
O certyfikowanych egzaminach z języka niemieckiego mówi się trochę mniej niż z języka angielskiego, ale również są dosyć popularne. Postaramy się opowiedzieć Wam o najpopularniejszych egzaminach oraz o tym, gdzie możecie je zdać.
Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH)
Egzamin DSH organizują niemieckie uczelnie dla przyszłych kandydatów z zagranicy. Zdaje się go na uniwersytecie lub politechnice, na której planuje się edukację, najczęściej kilka tygodni przed rozpoczęciem nauki.
Egzamin posiada trzy stopnie trudności: DSH1, DSH2, DSH3. Do przyjęcia na uczelnię jest wymagane zdobycie minimum drugiego stopnia trudności z egzaminu certyfikowanego. Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna składa się z czytania ze zrozumieniem, słuchania i pisania, za to ustna ma formę rozmowy. Każda uczelnia opracowuje własny zakres pytań, zazwyczaj dominuje słownictwo specjalistyczne i naukowe.
WiDaF (niem. Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft)
Certyfikowany egzamin WiDaF jest dedykowany osobom pracującym zawodowo, a co za tym idzie, głównie sprawdza znajomość języka z zakresu biznesu, środowiska pracy i biura.
Egzamin ma formę pisemną. Poziom języka niemieckiego jest weryfikowany przez test jednokrotnego wyboru, a nie przez Waszą deklarację na jakim stopniu trudności chcecie zdawać.
Ze względu na to, że egzamin jest częstym wyborem wśród chętnych, organizuje się go cyklicznie w większych miastach.
Posiadanie certyfikatu WiDaF może zwolnić z weryfikacji znajomości języka w rekrutacji do firmy.
Zertifikat Deutsch (ZD)
ZD jest certyfikowanym egzaminem dla każdego. Sprawdza znajomość języka niemieckiego na każdym poziomie, choć najczęściej wybierany jest poziom B1.
Egzamin składa się z czterech części: słuchania, czytania, pisania i mówienia. Organizuje go Goethe-Institut w Warszawie, Krakowie oraz w centrach egzaminacyjnych w całej Polsce. Minimalny wiek podejścia do egzaminu wynosi 12 lat.
Certyfikat ZD honorują kraje niemieckojęzyczne, niemieckie uczelnie i międzynarodowe firmy.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam chociaż trochę temat certyfikowanych egzaminów z języka niemieckiego. Nasi lektorzy na pewno opowiedzą Wam więcej na ich tematy, a także przygotują Was do uzyskania wymarzonego certyfikatu.
Więcej informacji znajdziecie w zakładce język niemiecki.