Kiedy myślę o dobrym nauczycielu, przed oczami mam postać Johna Keating’a ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – człowieka, który potrafił zafascynować literaturą najbardziej opornych, docierając do ich najwrażliwszych tkanek umysłu. Nieszablonowy, niestrudzony, odważny. Miałam szczęście, bo w trakcie edukacji spotkałam mojego prywatnego Johna Keating’a, którym był mój polonista. To on rozkochał mnie w słowie. I najprawdopodobniej to jemu zawdzięczam miłość do nauki języka i aktu uczenia.
Po co Ci dobry lektor?
Wielu uczniów skarży się na bariery językowe. Najczęściej powtarzany problem językowy: „Znam świetnie gramatykę, mam duży zasób słów, rozwiązuję testy na poziomie B1/B2, ale nie potrafię się wypowiedzieć. Jak przychodzi do mówienia – włącza się blokada językowa”. Dlaczego nie umiemy mówić, choć teoretycznie znamy język obcy? Powodów może być wiele, ale na pewno jednym z nich jest niewłaściwy nauczyciel. Może spotkałeś na swojej drodze belfra, który krytykował, gdy mówiłeś niepoprawnie, piętnował niewiedzę, nie interesował się Tobą, nie zachęcał do dyskusji lub po prostu uczył metodą tradycyjną – podręcznik, słówka, gramatyka i obowiązkowe teściki. Komunikacji – zero.
Jeśli chcesz nabrać pewności w mówieniu – musisz mieć dobrego lektora, który będzie Cię wspierał, prowadził, motywował, a nie krytykował. Najlepiej lektora, który pracuje metodą komunikatywną – z nastawieniem na umiejętność komunikacji w przeróżnych sytuacjach życiowych czy zawodowych. Takich lektorów znajdziesz u nas w szkole.
Element, który z mojego punktu widzenia jest bardzo ważny. Dobry lektor to lektor, który przez jakiś czas mieszkał w kraju języka, którego uczy. Dlaczego? Ponieważ taka osoba zna kulturę, obyczaje, realia, zna również autentyczny, a nie książkowy język. To osoba, która prócz tego, że uczy, może autentycznie zafascynować Cię krajem – a co za tym idzie – zwiększyć Twoją motywację do nauki. Nic tak nie buduje znajomości języka jak kilka lat spędzonych na obcej ziemi i naprawdę nie zastąpią tego żadne studia i tytuły magisterskie.
Kim jest zatem dobry lektor?
Dobry lektor to:
• Osoba zawsze przygotowana do zajęć;
• Uważny słuchacz, który odpowiada na potrzeby swoich uczniów;
• Reaguje na błędy, poprawia, utrwala poprawną wersję;
• Jest punktualny i sumienny – zawsze pierwszy rozpoczyna zajęcia;
• Sprawdza systematycznie prace domowe i monitoruje postępy swoich uczniów;
• Potrafi dostosować tempo pracy do grupy lub klienta indywidualnego;
• Modyfikuje program nauczania względem potrzeb studentów;
• Potrafi merytorycznie zareagować na spontanicznie pojawiający się temat w trakcie zajęć;
• Mobilizuje do pracy i postępów, nie zniechęca i nie krytykuje swoich uczniów;
• Na zajęciach ma zawsze dobry humor i potrafi zarażać pozytywną energią;
• Posiada wiedzę językową na poziomie C2 (native speaker’a), zna kulturę i obyczaje kraju, którego języka uczy;
• Nie przegaduje zajęć, ale pozwala wypowiedzieć się swoim uczniom;
• Stymuluje słuchacza do komunikacji i rozwija narzędzia komunikacyjne;
• Nie poprzestaje na wypracowanych metodach i schematach lekcji, ale nieustanie się uczy i buduje swoje doświadczenie;
• Ostatecznie: dobry lektor to osoba, która kocha swoją pracę i wykonuje ten zawód z pasji, a nie przymusu.
Odhaczyłeś co najmniej połowę? 😉 Jeśli tak – to całkiem nieźle 🙂
Kluczowe – dobry lektor jest dynamiczny
Nie ma nic gorszego niż nauczyciel siedzący za swoim biurkiem z notatkami, które sporządził 20 lat temu. Pamiętacie ten obraz? Ja doskonale – wyniosłam go z historii, matematyki na studiach, itd. Jeśli chcesz być na bieżąco z metodologią, z materiałami dydaktycznymi, które pojawiają się na rynku, z realiami – musisz nieustannie się szkolić, zmieniać metody pracy, sięgać po nowe podręczniki, szukać inspiracji w Internecie i podróżować. Ktoś powie – „ale przecież stan wiedzy się nie zmienia”. Nic bardziej mylnego: po pierwsze o język trzeba dbać, po drugie trzeba być na bieżąco – bo wyprzedzą nas inni, po trzecie – za każdym razem kiedy coś zmieniamy, na nowo odkrywany naszą pracę i płynąca z niej przyjemność.
Dynamika to również umiejętność reagowania na potrzeby ucznia. Każdy z nas „uczących” wie, że są takie lekcje, kiedy wszystko wymyka się spod kontroli. Albo zaczynamy z przygotowanym tematem, ale nasz uczeń bardzo chce się podzielić tym, co się wydarzyło lub porozmawiać na bieżące tematy. Dobry nauczyciel nie jest niewolnikiem schematów i potrafi elastycznie zmienić temat zajęć, ale wciąż dbając o merytorykę, poprawność, rozwój słownictwa i gramatyki. Jeśli dodatkowo jest to osoba o szerokich horyzontach i porozmawia z Tobą – od sportu, kulinariów po sztukę – wygrałeś na loterii.
Z naszego punktu widzenia – czy praca lektora jest ciekawa?
To praca, która przynosi ogromną satysfakcję, kiedy widzisz postępy swoich uczniów. To czasami porywające i pasjonujące dyskusje na przeróżne tematy, to nieustanne przebywanie z drugim człowiekiem i poznawanie go. To również szacunek po drugiej stronie i wdzięczność, jeśli uczysz dobrze i skutecznie. Jeśli pracujesz online – to również wygodna forma pracy, bo nawet nie musisz wychodzić z domu. To praca, dzięki której nieustannie podnosisz swoje kwalifikacje i co rusz poznajesz nowe osoby i budujesz z nimi więzi. Czy jest ciekawa? Arcyciekawa 🙂
To do sedna: Jak znaleźć dobrego lektora?
Jeśli przeczytałeś artykuł, powinieneś już wiedzieć, jakich cech szukać. A teraz odpowiedz sobie na pytanie, czego potrzebujesz.
• Jeśli komunikacji – szukaj osoby, która uczy metodą komunikatywną.
• Jeśli potrzebujesz przysłowiowego „bata nad sobą” – patrz, kto jest wymagający, kto zadaje prace domowe i kto robi regularne testy.
• Jeśli szykujesz się do egzaminów językowych – wybierz nauczycieli, którzy są za pan brat z egzaminami, znają sposoby na zadania i mogą się pochwalić wysoką zdawalnością uczniów.
• Jeśli przygotowujesz się do matury – wybierz egzaminatora maturalnego.
• Jeśli stawiasz na język biznesowy – sięgnij po kadry, które na co dzień pracują z firmami.
• Jeśli język specjalistyczny – nie bierz nauczyciela od języka ogólnego, zapytaj o tego, który rzeczywiście zna nomenklaturę medyczną, prawniczą czy nawet lotniczą.
Możesz też po prostu skontaktować się z nami i zostawić nam dobranie odpowiedniego nauczyciela. Dbamy o poziom naszej kadry, wiążemy się z nauczycielami na lata, wiemy, że są to osoby, którym spokojnie możesz zaufać. Opis każdego z nich znajdziesz w zakładkach z poszczególnymi językami. Zapraszamy Cię także do zapoznania się z opiniami na temat naszych nauczycieli: