Co roku w 4. czwartek listopada Amerykanie zasiadają całymi rodzinami do stołów, aby spędzić razem czas i podziękować wspólnie za całe dobro, które ich spotkało. Tak samo w 2. poniedziałek października robią Kanadyjczycy. Amerykańskie „Thanksgiving”, czyli Święto Dziękczynienia – my, Polacy, znamy w większości głównie z filmów i seriali.
Jak obchodzone jest Święto Dziękczynienia? Jak je zapoczątkowano? I czy obchodzi się je tylko w USA i Kanadzie? Dowiecie się z tego postu.
Trochę historii
Przyjmuje się, że Święto Dziękczynienia było po raz pierwszy obchodzone w kolonii Plymouth w 1621 roku. W 1960 roku, po prześladowaniach w Anglii oraz niezadowoleniu z życia w Holandii, członkowie anglikańskiego Kościoła separatystycznego, postanowili udać się do Ameryki. Przybyli na skałę Plymouth, jednak po niełatwej podróży statkiem Mayflower oraz ciężkiej zimie, nie wszystkim udało się przeżyć. Pomogło im plemię Indian – Wampanoagowie. Po roku funkcjonowania osady i obfitych plonach, Anglicy i Indianie postanowili uczcić wspólny sukces obfitą kolacją, łącząc ją z kolejnymi dwoma dniami świętowania, które były częścią dziękczynnych ceremonii Wampanoagów.
Kanada ma swoją historię powstania Święta Dziękczynienia. Kanadyjczycy przyjęli, że tradycję tę zapoczątkował angielski odkrywca Martin Frobisher. Przybył on na tereny Kanady, podczas poszukiwania północnej drogi do Chin, założył osadę i z wdzięczności odprawił pierwszy dziękczynny ceremoniał. Osadnicy kontynuowali tę tradycję, tak jak dziś Kanadyjczycy kontynuują ją w formie Święta Dziękczynienia.
Thanksgiving obecnie
Obecnie Święto Dziękczynienia trochę przypomina polską Wigilię. Amerykanie nie siadają do uroczystej kolacji w Wiglię, ale za to robią to właśnie podczas Święta Dziękczynienia. Podróżują do swoich rodzin w innych częściach kraju, aby spędzić z nimi czas. Przy zastawionych przysmakami stołach, dzielą się z bliskimi swoimi refleksjami – za co są wdzięczni w danym roku. Rozmawiają i jedzą, a po obiedzie włączają telewizję, aby obejrzeć mecz futbolu amerykańskiego lub paradę. Często telewizja „leci” w tle, kiedy rodzina dalej kontynuuje rozmowy, gra w gry planszowe i cieszy się swoim towarzystwem.
NFL i Macy’s Thanksgiving Day Parade
W USA tradycją jest oglądanie w Dzień Dziękczynienia futbolu amerykańskiego oraz pochodów/parad. Największą jest Macy’s Thanksgiving Day Parade, czyli kolorowa i robiąca ogromne wrażenie parada, organizowana przez amerykański dom handlowy Macy’s.
Za to mecze futbolu amerykańskiego rozgrywają się pomiędzy drużynami z różnych stanów, należących do zawodowej ligi NFL, czyli National Football League.
Dziękczynne menu
W Święto Dziękczynienia na stole nie może zabraknąć indyka, który stał się symbolem tego święta. Do indyka najczęściej podaje się sos żurawinowy. Jest także szynka, kukurydza, zielona fasolka, makaron z serem, tłuczone ziemniaki i słodkie ziemniaki z piekarnika. Na deser serwowane są różnego rodzaju ciasta. Najpopularniejsze są „pumpkin pie”, czyli ciasto dyniowe, a także „apple pie”, czyli ciasto jabłkowe. Znajdzie się też „pecan pie” (pekanowe) i czasem najmniej popularne „strawberry pie” (truskawkowe). Ciekawostką jest, że dla wielu Afroamerykanów odpowiednikiem ciasta dyniowego jest ciasto ze słodkich ziemniaków.
Ułaskawienie indyka
Ze Świętem Dziękczynienia oraz wspomnianym już wcześniej indykiem wiąże się zwyczaj „ułaskawienia indyka”. Oficjalnie tę tradycję dla prezydentów USA rozpoczął George Bush w 1989 roku. Od tamtej pory, co roku w Białym Domu, aktualny prezydent USA ułaskawia jednego indyka od pojawienia się na dziękczynnym stole. Zamiast tego indyk wysyłany jest na farmę, aby dożyć spokojnej starości.
Nie tylko USA i Kanada
Święto Dziękczynienia jest głównie kojarzone ze Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą, jednak co ciekawe, nie tylko tam jest obchodzone. Obchodzi się je m.in. w Brazylii, gdzie nazywane jest „Dia de Ação de Graças” i zaczerpnięto je prosto z Ameryki Północnej. Podobno zostało zaadaptowane przez jednego z brazylijskich ambasadorów, który służył w USA w latach 40. XX wieku.
Także przez jednego człowieka, Święto Dziękczynienia zaczęto obchodzić na wyspie Norfolk w XIX wieku. Zanim amerykański kupiec, który osiadł w Norfolk, zapoznał innych mieszkańców ze świętem ze swojego ojczystego kraju, obchodzono tam festiwal żniw.
Święto Dziękczynienia, w podobnej wersji co w Ameryce, obchodzone jest także w Liberii. Obchodzi je się tam jako hołd Stanom Zjednoczonym, ponieważ Liberia to kraj, który powstał na początku XIX wieku i został stworzony z oswobodzonych niewolników z USA, wspieranych przez prywatne towarzystwa ze Stanów Zjednoczonych.
W ramach podziękowania Stanom Zjednoczonym, Święto Dziękczynienia świętuje się także w Grenadzie, gdzie w wyniku zamachu stanu i sytuacji politycznej w 1983 roku, USA zdecydowało się na interwencję ze względu na obawę o życie amerykańskich studentów, studiujących w St. George’s University. Kryzys na Grenadzie minął tuż przed Świętem Dziękczynienia i w związku z tym właśnie to święto wybrano jako tradycję przejętą od Amerykanów.
Święto Dziękczynienia przyjęło się także na Filipinach, kiedy Filipiny były amerykańską kolonią na początku XX wieku. Po II wojnie światowej zapomniano o tym święcie, ale celebruje się je na nowo od 2001 r.
To wszystko w dzisiejszym poście. Pamiętajcie, że nauka języków obcych to nie tylko nauka samego języka, ale także zagłębienie się w kulturę i tradycje krajów, z których te języki pochodzą. Dlatego piszemy dla Was o różnych obyczajach i świętach, m.in. z USA.
Święto Dziękczynienia to bez wątpienia radosne święto, spędzane w rodzinnej i dziękczynnej atmosferze. Warto o nim wiedzieć i warto chociaż raz je w życiu przeżyć.